Palkovics László, mesterséges intelligenciáért felelős kormánybiztos, Tóth-Szántai József polgármester és dr. Dietz Ferenc, a Gábor Dénes Egyetem elnöke április kilencedikén írtak alá megállapodást egy olyan menedzsment kialakítására, amely mesterséges intelligencia-alapú megoldásokkal kívánja hatékonyabbá tenni a városi működést. Magyarországon jelenleg még sehol nem működik ehhez hasonló modell, így a borsodi megyeszékhely gyakorlatilag hazánk kísérleti helyszínévé válik az MI városigazgatást segítő projektjében. Az eseményhez kapcsolódó sajtótájékoztatón konkrétumokról nem esett szó, de általános AI-lózungokat bőven hallhattunk a megszólalóktől.
Mesterséges intelligenciát imitáló videóval vezették fel a nagy bejelentést a városháza modern arculatú Bükk termében, de a gépi műsorvezető – aki egyébként a megtévesztésig hasonlít Mag Dórára, a városháza szóvivőjére – a kulcspillanatban megmakacsolta magát és dadogni-szaggatni kezdett. Később aztán, talán a résztvevők kínos fészkelődése miatt, “megemberelte” magát, és ügyesen konferálta fel a megszólalókat.
A meghívottak mintegy fél óra alatt többek között arról hallhattak, hogy a városi népesség nővekedésével (nem Miskolcon – a szerk.) az önkormányzatoknak is lépést kell tartaniuk az igényekkel.
“A mesterséges intelligencia képes hatalmas mennyiségű adatot értelmezni, mintázatokat felismerni, előre jelezni trendeket – mindezt másodpercek alatt. Ezáltal optimalizálható például a forgalomszabályozás, csökkenthető az energiafelhasználás, vagy hatékonyabbá válhat a hulladékkezelés. De jelentős előnyökkel bír a bűnmegelőzés területén is” – olvasható a polgármesteri hivatal sajtóközleményében.

A projekt kivitelezése során Miskolc városvezetése a Gábor Dénes Egyetem Mesterséges Intelligencia Tudásközpontjával (GDE-MIT) és az Energiaügyi Minisztériummal szorosan együttműködik majd.
A Tudásközpont célja, hogy az MI kutatásokkal, alkalmazások fejlesztésével és a tudás átadásával segítse a társadalmat, a vállalkozásokat, a közigazgatást, hogy a mesterséges intelligencia tudatos használatával sikeresen fejlődjenek, gazdagodjanak a valós kockázatokat elkerülve. A megállapodás résztvevői szerint ezt a feladatot leghatékonyabban egy helyi önkormányzattal lehet megvalósítani, ami közvetlenül részt vesz az emberek, a vállalkozások mindennapjaiban, ismeri a céljaikat, a felmerülő problémáikat, elvárásaikat. A választás pedig Miskolcra esett.
A megállapodás fókuszában olyan innovációk állnak, mint az UrbanTech Platform létrehozása, mely országos adaptációra is alkalmas MI-alapú városmenedzsment rendszer lehet. A tervben szerepel még a demonstrációs tesztkörnyezet, vagyis valós városi terek kialakítása, ahol a technológia a gyakorlatban is vizsgázhat, valamint M.I. Oktatási Központ létrehozása és UrbanTech Konferencia évente Miskolcon.

Palkovics László, a mesterséges intelligencia kormánybiztosa az ígéretek szerint prioritásként kezeli majd a miskolci együttműködést, és aktívan támogatja annak kiterjesztését is. A cél: olyan gyakorlatokat létrehozni Miskolcon, amelyek az egész ország digitalizációját előmozdítják.
A politikus hozzátette, hogy hamarosan a kormány elé kerül Magyarország mesterséges intelligenciával kapcsolatos átdolgozott stratégiája, ami a következő egy évet határozza majd meg a témában. A munkaanyag kiemelten foglalkozik az adatvagyonnal való gazdálkodással, a technológiai háttérhez kapcsolódó szuperszámítógépes rendszer létrehozásával, a kapcsolódó támogatási mechanizmusokkal és a mesterséges intelligencia használatának tudatosításával. A kormánybiztos Miskolc polgármesterét arra kérte, hogy a jövőben osszák majd meg tapasztalataikat a témában a kezdeményezéshez csatlakozó önkormányzatokkal, az együttműködési megállapodás partnereit pedig biztosította a kormány támogatásáról.
Tóth-Szántai József az együttműködési megállapodás aláírásakor úgy fogalmazott, hogy Miskolcnak újra kell értelmeznie magát, és acélvárosból a Bükk városává kell válnia, mindezt úgy, hogy jelentős lemaradást kell behoznia más településekkel szemben.
A mesterséges intelligenciát Miskolcon bevonnák a többi közt a városüzemeltetésbe és a közösségi közlekedéssel kapcsolatos menetrendek felülvizsgálatába is, annak érdekében, hogy javíthassanak a városlakók életminőségén. Tóth-Szántai József hozzátette, a városban mostantól minden évben egy nemzetközi konferenciát rendeznek majd, melynek fő témája a mesterséges intelligencia és annak alkalmazása lesz.
A sajtótájékoztató végén egy kérdésre felelve Palkovics László arról is beszélt, hogy a fejlesztésekre az állami keret mellett tőkealapokból biztosítanak forrásokat, de európai pénzek is rendelkezésre állnak majd. Ő maga a napokban el is utazik egy tárgyalásra Brüsszelbe. Hozzátette, nem fél attól, hogy problémát okozhatna az EU-támogatások esetleges megvonása, és utalt rá, hogy a más pénzek is meg fognak érkezni az országba.
Fotó: B24, TSZJ
Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!